feleacu.ro

Ştiri şi informaţii din Feleacu

Primarul din Feleacu, Gabriel Costea: Reluam lucrarile de executie la drumurile care sunt in etapa de asfaltare.

Gabriel Costea, primarul din Feleacu, a anuntat de curand că odata cu venirea primaverii se vor relua lucrarile de executie la drumurile care sunt in etapa de asfaltare.

„In acest an ne propunem sa asfaltam o buna parte din cei 7 km drum care sunt finanțați prin fonduri europene.

Ne cerem scuze riveranilor din aceste zone pentru disconfortul cauzat de aceste santiere și ii asiguram ca momentul așternerii stratului de asfalt este aproape.

La drumurile, din acest proiect, care se afla in satul Valcele, vom amana executia pana la efectuarea branșamentelor de gaz și introducerea conductei de apa.

In afara acestor 7 km de drum aflați in executie, in acest moment avem inca 13 km drum pentru care s-a finalizat studiul de fezabilitate, proiectarea și autorizatiile de constructie. Acesti km sunt in satele Feleacu (plansa 4-5), Gheorghieni (plansa 7), Valcele și Saradis (plansa 6-8).

Au fost anumite intarzieri la acest proiect din cauza unor intabulari efectuate de unii locuitori din satul Feleacu in mod gresit pe domeniul public, insa am depasit si aceste situatii si pot spune ca la acest moment avem emisa autorizatia de constructie.

Pentru acești 13 km a caror valoare este peste 13.000.000 lei urmeaza sa analizam sursa de finantare. Din pacate, din informatiile pe care le avem in acest moment, in perioada urmatoare, pentru asfaltarea drumurilor vor fi foarte putine finantari sau poate chiar deloc. Insa, vom afla acest lucru doar dupa aparitia ghidurilor de finantare pentru programe europene sau guvernamentale.

In aceste conditii, probabil pentru urmatorii 3 sau 4 ani va trebui sa avem in vedere o finantare locala pentru lucrarile de executie a drumurilor .
O sa revin cu hărți pentru fiecare sat din comuna noastra in care voi prezenta detaliat stadiul birocratic, de finantare sau executie pe care l-am parcurs pentru drumurile din comuna noastra care sunt pregatite pentru asfaltare”
a anuntat Gabriel Costea.

Loading

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *